2019. március PDF Nyomtatás E-mail

Mesekönyv az Év Gyögynövényéről

Az Év Gyógynövénye 2019-ben az orbáncfű. A növény népszerűsítése céljából mesekönyv is született. Machler Anna szerző Olina és a varázsszirom című mesének szakmai lektorálását Intézetünk munkatársai végezték (Dr. Csupor Dezső, Dr. Csupor-Löffler Boglárka, Dr. Rédei Dóra és Dr. Tóth Barbara). Az év gyógynövényéről a http://www.evgyogynovenye.hu/ oldalon olvashatunk.

Könyv borítója

Könyvbemutató

II. Herba Medica Tanulmányi Verseny Szegeden

2019. március 23-án mérte össze a tudását az 15 középiskolás versenyző, aki a II. Herba Medica Tanulmányi Verseny országos döntőjébe továbbjutott. A Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének kezdeményezésére létrejött tanulmányi verseny az idén is sok középiskolást vonzott. A verseny célja, hogy népszerűsítse a gyógynövényeket, a gyógyszerésztudományokat és a gyógyszerészi szakmát, ezzel segítve a biológia-kémia iránt érdeklődők pályaorientációját a gyógyszerészi hivatás felé.

Az idei versenyfelhívásra 160 tanuló jelentkezett. A jelentkezések közel negyede erdélyi és vajdasági iskolákból érkezett. A tanulók felkészülését 82 felkészítő tanár segítette. A verseny két online fordulóból és országos döntőből állt. Az online fordulók feladatait a Farmakognóziai Intézet munkatársai állították össze. A feladatlapok szerkesztői a középiskolai biológia-kémia tananyagon túl gyakorlatközeli feladatokkal állították kihívás elé a versenyzőket. Az idei feladatsorok újdonsága volt, hogy a versenyzőknek a majonézkészítésen keresztül magyarázták el az emulziókészítés folyamatát, amelyet videóra is kellett venni.

II. Herba Medica Tanulmányi Verseny (versenyzők, felkészítő tanárok, szervezők)

Az országos döntőt a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának épületében rendezték meg. A versenyzők előadásban mutatták be előadókészségüket, emellett laboratóriumi feladatot is teljesíteniük kellett, amely során a gyógynövények indikáció alapján teakeveréket állítottak össze egy szituációs gyakorlat keretében. A szóbeli döntőbe jutott hallgatók: Kegyes Dávid-Valentin - Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti (felkészítő tanár: Sárándi Annamária), Szilágyi Margaréta – Patrona Hungariae Katolikus Központ, Budapest (Velkei Rozália), Gergics Franciska – Bocskai István Református Oktatási Központ, Halásztelek (Rutkai Kornélia, Lapostyán Adrienn), Kovács Anna Lídia – Ajkai Bródy Imre Gimnázium, Ajka (Kovácsné Véber Eszter), Fejes István – Lónyai Utcai Református Gimnázium, Budapest (Dr. Bubenyák Máté), Gombás Anna – Bocskai István Református Oktatási Központ, Halásztelek (Rutkai Kornélia, Lapostyán Adrienn), Kálmán Anasztázia – Bocskai István Református Oktatási Központ, Halásztelek (Rutkai Kornélia, Lapostyán Adrienn), Nyilas Tamás – Egészségügyi Középiskola, Zenta (Gere Anikó), Nagy Imre Richárd – Lónyai Utcai Református Gimnázium, Budapest (Dr. Bubenyák Máté), Szabó Boglárka – Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium, Kisvárda (Dr. Koncz Gábor), Répási Gergő – DRK Dóczy Gimnázium, Debrecen (Takács Judit), Bebesi Ákos – Kempelen Farkas Gimnázium, Budapest (Juhász Gergely, Bálint Martin, Tóth Szilvia), Czettisch Petra – Eötvös József Gimnázium és Kollégium, Tata (Barsi Éva), Lovas Miklós – Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen (Novák Veronika, Dr. Várallyainé Balázs Judit), Gyuricskó István – Verseghy Ferenc Gimnázium, Szolnok (Borosné Szlávik Mária).

A II. Herba Medica Tanulmányi Verseny dobogósai Kegyes Dávid (1. hely), Szilágyi Margaréta (2. hely), Szabó Boglárka (3. hely).

A felkészítő tanárok és a versenyzők visszajelzése alapján a verseny hiánypótló és igényes, ezért már izgatottan várják a következő évi regisztrációt.

A verseny szervezői ez úton mondanak köszönetet a szponzoroknak, akik önzetlenül támogatták az SZTE Gyógyszerésztudományi Karának kezdeményezését. Támogatóink: Aranymérleg Patika Bt., Aura Pharma Kft., B&N Pharma Kft., Calen D Kft., Csanád Pharma Kft., Dr. Csapi Bence, Csiki Patika Kft., Dombóvári Hárs Patika Kft., Ezüstkehely Patika Bt., Dr. Grabarits István, Ifjúság Patika Kft., Kabay-Med Bt., Kecskeméti Szent György Patika Bt, Körpatika, Magyar Gyógyszerész Kamara Bács-Kiskun Megyei Szervezete, Magyar Gyógyszerész Kamara Csongrád Megyei Szervezete, Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Csongrád Megyei Szervezete, Pharmagist Bt., Makói Pro Sanitas Patika Bt., Pharmainvest Zrt., Pharm-Aster Kft., Dr. Tóth Anna, valamint a Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért Alapítvány..

A versenyről készült képek a verseny facebook oldalán és a Google Photos albumban tekinthetők meg.

Módosítás dátuma: 2019. május 11. szombat, 12:22