XIV. Clauder Ottó Emlékverseny eredményei
A Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészei közül 10 fiatal kutató és 4 tapasztalt kolléga képviselte egyetemünket a XIV. Caluder Ottó Emlékversenyen. Kis Nikolett a Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetből megnyerte a Gyógyszertechnológia I. szekciót.
Idén novemberben 14. alkalommal rendezték meg a névadó munkássága előtt tisztelgő Clauder Ottó Emlékversenyt, amelyen gyógyszeripari vagy egyetemi területről érkező, 35 év alatti fiatal kutatók vehetnek részt. Az Emlékverseny a megmérettetés mellett lehetőséget nyújt a tudományos kutatási eredmények előadására, eszmecserére és a tapasztalatok megosztására. A XIV. Caluder Ottó Emlékverseny immár negyedik alkalommal az MGYT Gyógyszeripari Szervezetének, a Gyógyszertechnológiai Szakosztálynak és a Gyógyszeranalitikai Szakosztálynak a közös szervezésében valósult meg. Az eseményt 2020-ra tervezték, azonban a pandémiás helyzetre való tekintettel egy évvel csúsztatva, 2021. november 11-12-én került megrendezésre a budapesti Benczúr Hotelben.
Az emlékverseny csütörtöki napja ünnepélyes megnyitóval indult, ahol prof. dr. Szökő Éva az MGYT elnöke, prof. dr Hohmann Judit az MGYT tudományos alelnöke, valamint dr. Kovács Kristóf az MGYT Gyógyszeripari Szervezetének és ifj. dr. Regdon Géza az MGYT Gyógyszertechnológiai Szakosztályának elnökei köszöntötték a hallgatóságot és a versenyzőket. A két napos rendezvényen ezután sorra követték egymást az izgalmas előadások és pezsgő diszkussziók a gyógyszerészi kémiától, a gyógyszertechnológián át a hatástani vonatkozásokig.
A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetéből az alábbi fiatal kutatók tartottak előadást:
Falusi Fanni: "Különböző polimer tartalmú habok formulációja és vizsgálata”
Kis Nikolett: „Glikolok, mint kémiai permeáció fokozó anyagok hatása a stratum corneum szerkezetre és permeabilitásra”
Németh Zsófia: „Liposzóma alapú nano-hordozórendszerek kockázatbecslésre épülő optimalizálása”
Pamlényi Krisztián: „Cetirizin tartalmú nátrium-alginát alapú polimer filmek stabilitási és permeabilitási vizsgálata”
Sipos Bence: „Porlasztva szárított, indometacin tartalmú polimer micellák fejlesztése a perorális biohasznosulás fokozásának céljából”
Uhljar Luca Éva: „Ciprofloxacin-tartalmú polimer nanoszálak előállítása tűn keresztüli, illetve szabad felszínről történő szálképzéssel”
Intézetünk munkatársai részt vettek a verseny kuratóriumának munkájában is. Prof. dr. Révész Piroska, ifj. dr. Regdon Géza és dr. Sovány Tamás a 11 fős kuratórium tagjaként különböző szempontok alapján pontozta az előadásokat.
Az idei évben is 4 kategóriában (kémia-analitika, gyógyszertechnológia I és II, illetve farmakológia) hirdettek győztest:
A kémia-analitika szekció, valamint az Emlékverseny összesített győztese Virág Dávid (Semmelweis Egyetem, Gyógyszerészeti Intézet) lett „Az alfa-1-savanyú glikoprotein, mint diagnosztikus biomarker malignus melanomában” című előadásával. Dávid vehette át a legjobbnak járó Clauder Ottó Emlékérmet, illetve egy meghívást a jövő évi Gyógyszertechnológiai és Ipari Gyógyszerészeti Konferenciára.
Gyógyszertechnológia I. szekcióban Kis Nikolett, (SZTE, Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet), „Glikolok, mint kémiai permeáció fokozó anyagok hatása a stratum corneum szerkezetre és permeabilitásra” című előadása lett az első helyezett, míg Gyógyszertechnológia II. témakörben Szabó Edina (BME, Szerves Kémia és Technológia Tanszék) „Folyamatos technológiák alkalmazása hatóanyag-tartalmú szálas anyagok feldolgozása során” kapta a legmagasabb pontszámot.
Farmakológia témakörben Horváth Ádám (PTE, Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet) nyert „A lipid raftok módosításának komplex vizsgálata in vitro és in vivo” című előadásával.
A szekció nyerteseken kívül Fodor Blanka (Béres Gyógyszergyár Zrt.) ipari témájú előadásával („A D3-vitamin bomlásának nyomon követése HPLC-DAD módszerrel szilárd gyógyszerformákban”) érdemelte ki a zsűri Különdíját.
Kis Nikolett, valamint a többi szegedi színekben induló PhD hallgató mellett Horváth Ádámra, mint szintén Szegeden végzett gyógyszerészre is büszkék lehetünk.
Minden résztvevőnek gratulálunk és további eredményes munkát kívánunk!