A „20th International Cyclodextrin Symposium” konferenciát idén június 13-17 között Olaszországban rendezték meg, Szicília szigetén, Giardini Naxos városában. A konferenciát utoljára 2019-ben Tokióban tartották, az utána következő pandémiás időszak pedig nem tette lehetővé a rendezvény kontakt módon történő megrendezését. Nem meglepő tehát, hogy nagy volt az érdeklődés a 20. nemzetközi ciklodextrin szimpózium iránt, melynek összesen 160 résztvevője volt a világ minden tájáról.

A résztvevők közül többen érkeztek – a teljesség igénye nélkül – az Amerikai Egyesült Államokból, Japánból és több európai országból is. Intézetünk III. éves PhD hallgatója dr. Kondoros Balázs angol nyelvű előadás formájában mutatta be munkáját a ciklodextrin-komplexek oldószermentes előállításáról és a módszer analitikai jellemzéséről. Az előadás címe: Solid-State and In Vitro Characterization of Co-Ground Ternary Systems of Terbinafine Hydrochloride, társszerzői: Prof. Dr. Milena Sorrenti, Prof. Dr. Csóka Ildikó, dr. Ambrus Rita.

A nyitó előadást az elismert Nobel-díjas vegyész Prof. Sir James Fraser Stoddart tartotta életművéről. A 16 vitaindító és 44 szóbeli előadás mellett 62 poszter került bemutatásra a ciklodextrin alkalmazások legszélesebb körében.
A konferenciához kapcsolódik a Szejtli díj átadása is, Aurore Fraix (Catania University) és Angela Scala (University of Messina) vehette át idén a díjat. Szejtli József a ciklodextrin kutatás hazai megindítója és az International Cyclodextrin Symposium alapítója volt. Az első szimpóziumot 1981 ben rendezték meg Budapesten.
A konferencia közösségi programokban is bővelkedett. Az első nap az Etnához és Catania városában tett kirándulással kezdődött és egy színvonalas fogadással ért véget. A konferenciateremben és a poszterek előtt zajló beszélgetések, és kávészünetek alkalmával ötleteket, észrevételeket oszthattak meg a résztvevők. Az 5 napos konferencia tehát kitűnő alkalom volt tudományos ismeretek bővítésére és kapcsolatépítésre is.

IMG 2026