Brantner Antal Ifjúsági Nívódíjban részesült intézetünk végzős PhD hallgatója
Az SZTE Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet PhD-hallgatója, Sipos Bence a Lipid- és fehérjealapú nanomedicinális készítmények a daganatterápiában című közleményével elnyerte a Brantner Antal Ifjúsági Nívódíjat és az azzal járó 100 000 Ft-os jutalmat.
2023. május 6-án a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjában tartották a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság 67. küldöttgyűlését. A küldöttgyűlés ünnepélyes megnyitóját prof. dr. Szökő Éva elnökasszony nyitotta meg amit a hagyományoknak megfelelően a kitüntetések és díjak, valamint a szenátori oklevelek átadása követte.
Sipos Bence, IV. éves Phd hallgatónk a Lipid- és fehérjealapú nanomedicinális készítmények a daganatterápiában című közleményével elnyerte a Brantner Antal Nívódíjat. A közlemény a lap 2022. decemberi számában jelent meg, társszerzői Katona Gábor és Csóka Ildikó voltak. A Gyógyszerészet szerkesztősége a Brantner Antal Ifjúsági Nívódíj (BrAIN) pályázattal, a lap korábbi felelős szerkesztője, Brantner Antal előtt tiszteleg. A pályázat célja a gyógyszerészhallgatók és 35 év alatti gyógyszerészek magyar nyelvű publikációs aktivitásának növelése, valamint potenciális konzulensek ösztönzése a tehetséges fiatalok közleményírásba való bevezetésére. Csóka Ildikó, a pályázó konzulense munkája elismeréséül oklevelet kapott.
A közlemény összefoglalója: Jelenkorunk gyógyszerkincsének bővítése korszerű gyógyszer-technológiai fejlesztéseket igényel, ez alól nem tesznek kivételt a daganatellenes készítmények sem. A betegség súlyossága és jelentős elterjedtsége indokolttá teszik az innovatív gyógyszerformák fejlesztését, amelyre a nanomedicina megfelelő megoldást biztosíthat. Ezen nanomedicinális fejlesztések két fő csoportját alkotják a lipid- és a fehérjealapú nanohordozók, amelyek az elmúlt évtizedekben már forgalomban lévő készítményekben is megjelentek. A hatóanyag, a beviteli kapu, avagy a terápiás célpontból adódó kihívások olyan igénypontokat állítanak fel, amelyek szükségessé teszik, hogy a fejlesztett készítmény megfelelő stabilitást biztosítson az alkalmazás után az egészséges sejtek minimális károsodását mellőzve. A célzott gyógyszerbevitel az adott tumorszövetre is fontos szempontja és fókusza a kutatás-fejlesztési folyamatoknak.
Az ünnepélyes átadáson Karunk három munkatársa szintén díjazásban, kitüntetésben részesült:
Prof. Dr. Hódi Klára, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karának professor emeritája, Nikolics Károly Emlékérem kitüntetést kapott.
Dr. Rédei Dóra Kempler Kurt Emlékérem kitüntetésben részesült.
Dr. Szakonyi Gerda Végh Antal Nívódíjat vehetett át.
A díjazottaknak gratulálunk a szép eredményhez és további sok sikert kívánunk szakmai munkájukhoz!