Idén XVI. alkalommal került megrendezésre a hazai aeroszoltudomány legrangosabb rendezvénye, a Magyar Aeroszol Konferencia, 2024. április 25 és 27 között. Ezúttal a Szarvas Liget Wellness és Konferencia Hotel adott otthont a figyelemre méltó tudományos eseménynek.

Az SZTE Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet kutatói is részt vettek az SZTE és a Magyar Aeroszol Társaság által szervezett konferencián. Idén azonban munkatársaink nem csupán előadóként szerepeltek, hanem a szakmai szervezőbizottságban is tevékenykedtek. A konferencia elnöke Dr. Ambrus Rita, kapcsolattartó szervező pedig dr. Party Petra volt. A Rendezvény szervezésének és szakmai lebonyolításának támogatói voltak a Szegedi Tudományegyetem, a Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért Alapítvány (kuratóriumi elnök: Prof. Dr. Csóka Ildikó) és a Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB).

A konferencia fókuszában az aeroszol-technológia, a légköri aeroszol tanulmányok, az aeroszol mérési technikák, az aeroszolok és az egészség kapcsolata, valamint az alapvető aeroszolizációs eljárások álltak. Több mint 40 kutató osztotta meg legfrissebb eredményeit és gondolatait a résztvevőkkel, akiknek magas létszáma lehetőséget teremtett az élénk tudományos párbeszédre és az új kutatási irányok megbeszélésére.

Az intézet munkatársai aktívan kivették a részüket a tudományos programban dr. Party Petra, Heba Banat és Motzwickler-Németh Anett szóbeli prezentációt tartottak az Aeroszolok és egészség szekcióban, bemutatva legújabb kutatásaikat a szárazporinhalációs készítmények fejlesztése és alkalmazása terén.

Party Petra, Piszman Zsófia Ilona, Ambrus Rita: Ibuprofén tartalmú száraz porinhalációs rendszerek fejlesztése cisztás fibrózis kezelése céljából

Heba Banat, Ildikó Csóka, Dóra Paróczai, Katalin Burián, Árpád Farkas, Rita Ambrus: Development and formulation of a single dry powder inhaler combining ketoprofen nanoparticles-embedded mannitol microparticles for pulmonary inflammations: in vitro and in silico analysis, and cell line assessment

Motzwickler-Németh Anett, Marta Baiugini, Milena Sorrenti, Party Petra, Csóka Ildikó, Ambrus Rita: 𝛾-Ciklodextrin alapú fémorganikus hordozók előállítása és alkalmazása Ibuprofén pulmonális bevitele céljából

A tudományos előadásokon kívül a konferencia csütörtök esti programját Prof. Gelencsér András színesítette egy beszélgetéssel a globális fenntarthatóság témájában. Szombat este a konferenciavacsora adott lehetőséget a résztvevőknek a lazításra és a kötetlen kapcsolatépítésre egy zenés-táncos mulatság keretein belül, amely a hotelben került megrendezésre. Az esti összejövetel emelte a rendezvény hangulatát és tette még emlékezetesebbé a rendezvényt.

A konferencia részeként került sor a Zsigmondy Richárd Díj átadására is, amelyet idén Bozóki Zoltán Professzor úr vehetett át. Ez az elismerés tovább fokozta a konferencia jelentőségét és rangját a hazai aeroszoltudományban.

aeroszol 6     aeroszol 5   aeroszol 4

aeroszol 3